Wybrane zdjęcia z Dolnego Śląska

Prezentowane zdjęcia (około 250 szt) to tylko część z mojej kolekcji. Mała część. Wybrałem tutaj parę zagadnień pokazując mezoregiony DŚ i charakterystyczne dla nich pejzaże.  Oprócz tego są zamki i pałace naszego województwa oraz aktywność rowerowa.

Stawy Milickie

Idąc od północy- pierwsze jest Obniżenie Głogowsko-Milickie. Fantastyczny, ciągle jeszcze nie dość doceniany region. To przede wszystkim rozległe stawy, ptactwo i do delektowania świeża ryba w paru wartych polecenia lokalach.

Bory Dolnośląskie

Poniżej Obniżenia Głogowsko-Milickiego znajdziemy Wał Trzebnicki. Jest on doskonale znany rowerzystom a Wzgórza Dalkowskie i Góry Kocie to bardzo popularne regiony do jazdy mtb. Jeszcze niżej są dwie duże niziny: Śląsko-Łużycka i Śląska. Ta pierwsza w znacznej mierze pokryta jest lasem. Ten kompleks jest największym obszarem leśnym w Polsce (i trzecim w Europie). To miejsce czeka jeszcze na wielkie odkrycia bo oprócz lasów jest tam bardzo dużo do zobaczenia. Można tam znaleźć pokopalniane zalewy, wielkie kompleksy stawów, pustynie, bunkry i instalacje poradzieckie, zaginione miejscowości.

Pogórze Zachodniosudeckie i Przedgórze Sudeckie

To pofałdowany obszar między nizinami a Sudetami. Dzieje się tutaj naprawdę dużo. Setki obiektów architektonicznych (pałac w każdej wiosce), rozległe pola i zalesione, często strome, wzgórza. Do tego przekładaniec geologiczny z rozlicznymi bogactwami naturalnymi. Tradycje górniczo-hutnicze.  Region bogaty co na każdym kroku widać. Świetnie skomunikowany

Sudety

Pierwsze ucywilizowane góry na świecie, pozostałości piastowskich zamków. Słowem przyjazne Góry , które każdy może odwiedzić.

Rowerowe nr 1 w Polsce

Od momentu gdy POT (Polska Organizacja Turystyczna) uznała dwa nasze regiony rowerowe za najlepsze w Polsce (a kolejne też są w czołówce) możemy uznać, że mamy podstawy do twierdzenia z tytułu. Szczególnie, że realizowane są kolejne spektakularne duże projekty. Mamy doskonałe warunki do ambitnego mtb, turystyki tematycznej i rodzinnej.

Zamki i Pałace

Prawdziwe zagłębie pięknych obiektów zrzeszonych w Europejskim Szlaku Zamków i Pałaców. Obiekty te znajdują pomysł na swoje nowe życie.

Zabytki techniki

Pozostałości po dymarkach liczących 1900 lat, zabytki techniki budowlanej, militarnej, górnictwa, hutnictwa czy przetwórstwa.

Urokliwe miasteczka

Oprócz głównych miast regionu z Wrocławiem na czele znajdziemy sporo niezniszczonych i dobrze utrzymanych miejscowości. moimi faworytami w tej konkurencji są Bolesławiec i Chocianów

Parki przypałacowe

W zasadzie wszędzie są pozostałości pięknych założeń parkowych wartych zobaczenia. Niektóre z nich w pełni odzyskały dawną świetność.

Budownictwo sakralne

Oprócz najbardziej znanych tematów sakralnych (Ostrów Tumski, Kościoły Pokoju, Szlak Cysterski, Sanktuaria Maryjne w Bardzie czy Wambierzycach) spotkamy dużo pięknych kameralnych budowli. W załączniku są kapliczki z Barda i kościółki z okolic Milicza